CategoriesMedyczna marihuana

Waporyzacja

Niepodważalnie waporyzacja jest najzdrowszym sposobem przyjmowania medycznej marihuany za pośrednictwem metody wziewnej. Podstawową różnicą między paleniem a waporyzacją jest to, że w przypadku waporyzacji nie dochodzi do spalania surowca, nie wydzielają się substancje smoliste, a temperatura waporyzacji jest niższa co chroni cenne kannabinoidy przed efektem pirolizy. Jednak aby waporyzacja była skuteczna i przyjemna należy przestrzegać kilka istotnych zasad.

Urządzenia do inhalacji

Waporyzatory to profesjonalne urządzenia służące do odparowywania substancji czynnych z konopi. Na rynku jest dostępnych bardzo dużo modeli różniących się od siebie ceną i jakością ale czy tylko?

Waporyzatory możemy podzielić na 3 główne grupy, z których każda posiada swoje wady i zalety. W zależności od sposobu w jaki podgrzewają susz roślinny wyróżniamy:

  • Waporyzatory konwekcyjne, czyli takie, które podgrzewają susz strumieniem gorącego powietrza. Użyty materiał musi być średnio zmielony za pomocą młynka. Drobna frakcja ułatwia równomierną penetrację powietrza w całej komorze grzewczej urządzenia.


ZALETA: Szusz jest odparowywany szybko i zapewnia intensywne doznania aromatyczne. Jeśli nauczymy się dobrze przygotowywać susz do waporyzacji to te urządzenia potrafią wydobyć naprawdę dużo kannabinoidów.


UWAGA! Musimy pamiętać, że przy takich waporyzatorach nie możemy zbyt mocno ubić użytego materiału ponieważ uniemożliwi to wtedy swobodny przepływ powietrza przez waporyzator i równomierne nagrzewanie suszu.

  • Waporyzatory kondukcyjne to takie urządzenia, które ogrzewają użyty materiał ściankami i promieniowaniem cieplnym jakie emitują ścianki w komorze grzewczej.


ZALETA: Jeśli dobrze rozdrobnimy susz to takie urządzenie rozgrzewa materiał bez konieczności posiadania większego doświadczenia w technice waporyzacji. Waporyzatory kondukcyjne dobrze radzą sobie z lekko wilgotnym materiałem.


UWAGA! Materiał musi być zmielony niemal na pył i nieco bardziej ubity w komorze grzewczej ponieważ ciepło rozchodzi się głównie przez dotyk suszu o ścianki. Swoistą wadą może być to, że materiał jest ogrzewany przez cały czas trwania sesji (nawet w momencie kiedy nie wciagamy powietrza), choć pojawiły się waporyzatory, które obniżają temperaturę gdy nie dotykamy ustnika, aby zabezpieczyć materiał przed zbyt szybką utratą jego cennych składników.

  • Waporyzatory hybrydowe to nasi ulubieńcy. Łączą w sobie obie powyższe techniki ogrzewania w różnym stosunku. Najlepiej sprawdzają się urządzenia wykorzystujące głównie strumień gorącego powietrza wspomagany w około 25% przez gorące ścianki komory grzewczej. Zapewnia to obfitą w kannabinoidy i wyjątkowo smaczną parę, a materiał jest odparowywany niezwykle wydajnie.

Wybór waporyzatora – na co zwrócić uwagę?

Dla przeprowadzenia profesjonalnej sesji o prozdrowotnych efektach niezwykle istotna jest jakość waporyzatora. Temperatura podgrzewania przekracza ponad 200ºC co wiąże się z ryzykiem uwalniania toksycznych substancji z urządzenia zaprojektowanego z niskiej jakości materiałów. Jest to urządzenie, które będzie może nam służyć przez wiele lat – warto więc wydać czasami kilkanaście złotych więcej i mieć pewność względem jakości urządzenia.

Unikajmy waporyzatorów “made in asia” lub przynajmniej dobrze sprawdźmy producenta. Często zaniżone standardy dalekowschodnich krajów są przyczyną rozczarowania i niezadowolenia wapo-użytkowników. Niestety ale zdarzają się sytuacje zagrażające bezpośrednio zdrowiu, a nawet życiu człowieka (toksyczne materiały czy wybuchające baterie). Ta przestroga jest konieczna, aby zaufać znanym od lat na rynku i sprawdzonym producentom waporyzatorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.