CategoriesMedyczna marihuana

Marihuana w leczeniu bólu

Ból jest sygnałem organizmu, który informuje nas, że coś jest nie tak w obrębie obolałych obszarów. Źródło bólu może mieć różne podłoże. Ból wynikający z urazów czy stłuczeń jest zazwyczaj stosunkowo mniej intensywny i krótkotrwały – w porównaniu do bólu neuropatycznego lub powstałego w wyniku chorób immunologicznych , zaburzeń układu nerwowego czy spowodowanych nowotworowymi zmianami. Jak można bezpiecznie i w naturalny sposób złagodzić przewlekły ból bez ryzyka uszkodzenia obwodowego układu neurologicznego i w sposób bezpieczny dla naszej wątroby? Chroniczny ból możemy skutecznie leczyć medyczną marihuaną.

Mechanizm uśmierzania bólu

Marihuana – tak konopie indyjskie jak i siewne zawierają związki, które mogą łagodzić ból, nudności i inne objawy. Składniki marihuany, na których koncentruje się większość badań w celu łagodzenia bólu, to kanabidiol (CBD) i Δ-9-tetrahydrokannabinol (THC). THC przypomina związki kannabinoidowe, które występują naturalnie w naszym organizmie (anandamid, kwas 2-arachidonyloglicerol). Kiedy ludzie przyjmują konopie bogate w THC, automatycznie stymulują receptory kannabinoidowe w mózgu. Aktywuje to ośrodki przyjemności i skutecznie blokuje neuro-sygnały bólowe wysyłane tak przez obwodowy jak i centralny układ nerwowy. THC jest związkiem psychoaktywnym, ponieważ wyjątkowo silnie wiąże się z receptorami kannabinoidowymi CB1 w mózgu co skutkuje podwyższonym stanem aktywności umysłu, tzw. high (czyt. haj). CBD nie powoduje stanu odurzenia, chociaż oddziałuje z receptorami bólu w mózgu – ale nie bezpośrednio i w mniejszym stopniu jak w przypadku THC, wykazując działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne i neuroprotekcyjne.

Jak korzystać?

Badania nad przeciwbólowym działaniem marihuany zaowocowały opracowaniem leków na bazie tej rośliny stosowanych w klinikach leczenia bólu na całym świecie. W niektórych krajach na oddziałach opieki paliatywnej stosuje się bezpośrednio susz konopi indyjskich wychodząc z założenia, że cała roślina działa skuteczniej niż przetworzona w postaci leków. 

Leki zawierające THC są dostępne w polskich aptekach na drodze lekarz-recepta. Występują w postaci suszu kwiatów konopi. Jedną z najlepszych metod przyjmowania takiego leku jest waporyzacja, o której pisaliśmy już w innym artykule.

Marihuana jest ponadto bardzo dobrą alternatywą dla opioidowych leków przeciwbólowych. W Stanach Zjednoczonych z powodu przedawkowania mającego na celu uśmierzyć ból umiera 116 osób…każdego dnia!!! Konopie są bezpieczne i również aktywują receptory opioidowe (μ receptory) w organizmie człowieka, odpowiedzialne za modulację bólu – wychwyt i blokadę.

Na jakie dolegliwości?

Teoretycznie można by stosować marihuanę nawet przy łagodzeniu bólu i stanu zapalnego gardła, ale umówmy się, że z potencjału kannabinoidów korzystamy w naprawdę poważnych przypadkach. Poza tym żaden lekarz nie wystawi nam recepty na przysłowiowy ból zęba, więc przy jakich dolegliwościach można śmiało stosować?

Stwardnienie rozsiane – to jedna z chorób autoimmunologicznych, gdzie marihuana i produkty lecznicze na bazie konopi zostały zatwierdzone przez międzynarodowe organizacje zdrowia jako skuteczne leki farmakologiczne. THC wykazuje skuteczne działanie w blokowaniu chronicznego bólu, a ponadto wpływa na spastykę mięśni. Pacjenci w ankietach deklarują złagodzenie bólu pomiędzy 30% a 50% przy jednoczesnej poprawie mobilności ankietowanych.

HIV/AIDS – stany zapalne i ból w obrębie kończyn, mięśni, stawów, bóle związane z przyjmowaniem pokarmów to objawy, przy których dobrze przeprowadzona terapia marihuaną potrafi zastąpić kilka leków jednocześnie. Ponadto redukuje stan zapalny. Kolejnym ważnym aspektem, poza ograniczaniem sygnałów bólowych, jest stymulacja apetytu, którego brak przy AIDS powoduje lawinę pobocznych dolegliwości. Wpływ na ośrodki przyjemności pomaga chronić cierpiących przed depresją i wycofaniem społecznym.

Fibromialgia – patofizjologia tego zaburzenia ma genezę reumatyczną nabytą lub genetyczną. Badanie przeprowadzone na pacjentach dało twarde dowody na zmniejszenie odczuwania bólu w obrębie całego ciała. Zmniejszyła się też wrażliwość miejsc tkliwych w porównaniu z osobami, którzy nie przyjmowali THC.

Migrena – zaburzenie nie jest zwyczajnym bólem głowy. Osoby, których dotyka to schorzenie cierpią z powodu niewyobrażalnego dla zdrowych ludzi bólu, który może wywoływać paraliż oraz zaburzenia mowy. Jest wiele potwierdzonych przypadków, przy których marihuana pomogła całkowicie zredukować objawy migreny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.