Podmiot Medyczny wpisany do Rejestru Podmiotów

Wykonujących Działalność Leczniczą pod numerem 000000230164

Infolinia czynna:

Poniedziałek-Piątek 10:00-18:00

+48 664 334 750

bringme@releaf.pl

Obserwuj Nas

Podmiot Medyczny wpisany do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą pod numerem 000000230164

RELEAF  >  Medyczna marihuana   >  Marihuana a starzenie się mózgu – Demencja starcza
klinika leczenia marihuaną

Marihuana a starzenie się mózgu – Demencja starcza

Osłabienie sprawności umysłowej wraz z wiekiem jest związane z procesami starzenia się mózgu i utraty komórek nerwowych. Niestety demencja starcza to coś więcej niż tylko utrata pamięci. Osoby takie często czują się zdezorientowane i zalęknione, mają problemy z oceną sytuacji i adekwatnym reagowaniu emocjonalnym. Na szczęście marihuana to roślina, która działa neuroprotekcyjnie, a poza tym ma wpływ na remisję głównych skutków obumierania komórek mózgowych.

Neuroprotekcja

Fitokannabinoidy (czyli takie, które pochodzą z roślin) idealnie naśladują substancje, które człowiek sam wytwarza w swoim organizmie (endokannabinoidy). Wiążą się z receptorami kannabinoidowymi rozproszonymi we wszystkich układach, organach oraz… mózgu. To właśnie w mózgu naukowcy odkryli silnie skoncentrowane receptory CB1, które są modulowane przez ludzki anandamid lub roślinny THC i CBD. Te dwa związki organiczne wykazują niezwykłe działanie na komórki mózgowe. Stymulują receptory podnosząc neuronalną aktywność elektryczną i sprawność umysłu. Potwierdzone działanie neuroprotekcyjne pozwala zachować sprawne i zdrowe komórki w dobrej kondycji oraz chroni je przed obumieraniem.

Starzenie się mózgu

Demencja może powstawać w wyniku naturalnego starzenia się mózgu, niedoboru witamin, minerałów czy istotnych kwasów tłuszczowych. Niektóre leki farmakologiczne mogą wpływ na uszkodzenie części mózgu odpowiedzialnych za ogólną sprawność umysłową. Demencja powstała w ten sposób jest odwracalna. Powrót do pełnej sprawności umysłu umożliwiają kannabinoidy konopne. W obliczu deficytu ludzkich kannabinoidów marihuana i produkty na bazie konopi mogą być skutecznie stosowane dla stabilizacji równowagi układu endokannabinoidowego. Medyczna marihuana w wyjątkowy sposób aktywuje skupiska komórek neuronowych w obrębie istoty szarej i działa neuroprotekcyjnie, przeciwzapalnie oraz wykazują silne działanie antyrakowe. Profilaktycznie i odpowiednio stosowane kannabinoidy znacząco zmniejszają ryzyko powstawania zaburzeń związanych z pracą mózgu.

Demencja i choroby neurodegradacyjne

Choć geneza demencji może mieć różne podłoże, to efekt jest zawsze ten sam – spada liczba zdrowych komórek istoty szarej w mózgu. Może się to dziać na drodze naturalnego starzenia się mózgu, ale również może wynikać z chorób neurodegradacyjnych. Choroba Alzheimera, Parkinsona, Creutzfeldta-Jakoba i Picka to choroby, które w szczególny sposób uszkadzają mózg, ale dzięki marihuanie możemy znacząco zahamować rozwój choroby. Powszechnie wiadomo o stosowaniu kannabinoidów w leczeniu zaburzeń neurologicznych, a liczne publikacje medyczne potwierdzają skuteczność terapii konopnych w powyższych chorobach. Główne kannabinoidy występujące w konopiach wykazują działanie wspomagające aktywność kory mózgowej oraz bardzo ważne – działanie neuroprotekcyjne. To sprawia, że konopie wykazują realne i zauważalne efekty spowolnienia rozwoju tych poważnych zaburzeń pracy umysłu.

Rokowania

Trwające badania nad prozdrowotnymi właściwościami konopi otwierają nowe kierunki leczenia wielu zaburzeń i chorób umysłowych. Odkrycie układu endokannabinoidowego i receptorów w mózgu reagujących na substancje z konopi zrewolucjonizowało dotychczasowe metody leczenia i terapie. Rehabilitacja i ćwiczenia umysłowe połączone z terapiami konopnymi dają wybitne efekty leczenia wielu chorób, na które farmacja nie ma odpowiedzi. To naturalny i bezpieczny sposób na poprawę jakości życia u osób zmagających się z utratą sprawności umysły wywołaną wieloma czynnikami. Dlatego marihuana w stanie zastąpić kilka leków jednocześnie, a jej działanie nie opiera się na leczeniu objawowym. Kannabinoidy mierzą w źródło problemu prowadząc w efekcie do utrzymania homeostazy naszego organizmu.

Bądź na bieżąco i zostaw swój e-mail!
Rejestrując się, akceptujesz naszą Politykę Prywatności.

NESWSLETTER