CategoriesMedyczna marihuana

THC bez tajemnic

THC jest głównym aktywnym kannabinoidem w konopiach, który posiada nadzwyczajne właściwości zdrowotne. Na przestrzeni lat konopie zostały owiane złą sławą ze względu na psychoaktywne działanie właśnie tego związku. Czy aby na pewno słusznie?

Skąd się bierze THC?

Δ9-tetrahydrokannabinol (THC) nie występuje wcale lub w niewielkich ilościach w rosnących roślinach. THC, jak i inne wyjściowe kannabinoidy, powstaje w wyniku dekarboksylacji swojej kwasowej formy – niepsychoaktywnego kwasu tetrahydrokannabinolowego (THC-a). Dekarboksylacja to proces uwalniania się grupy karboksylowej (OOH) w wyniku ekspresji na temperaturę lub promieniowanie słoneczne UV. THC-a to bardzo niestabilny związek, który w temp 100’C bardzo szybko ulega przemianie w psychoaktywne i prozdrowotne THC. Jest silnie skoncentrowany w żeńskich kwiatach konopi indyjskich, a w siewnych występuje w śladowych ilościach. Kwiaty konopi indyjskich mogą zawierać nawet ponad 20% tego związku, który występuje w żywicy jaką wytwarzają żeńskie kwiaty.

Ciekawostka: THC zostało po raz pierwszy wyizolowana przez Raphael’a Mechoulam’a i Yechiel’a Gaoni w połowie lat 60-tych ubiegłego wieku. Raphael został okrzyknięty ojcem chrzestnym badań nad konopiami. Najciekawszym jego doświadczeniem było podanie swoim znajomym ciasteczek z THC, które wcześniej upiekła jego żona, a następnie obserwacja reakcji obiektów badania.

Mechanizm działania

Każdy organizm na ziemi posiada układ endokannabinoidowy, który składa się z receptorów CB1 i CB2. System ten jest odpowiedzialny za właściwie wszystkie procesy biochemiczne w organizmie. Utrzymuje homeostazę poprzez sterowanie prawidłową pracą wszystkich organów wewnętrznych, w tym również mózgu. Nasze ciało samo wytwarza endokannadinoidy działaniem podobne do THC i dlatego w obliczu choroby i deficytu endokannabinoidowego możemy sobie pomóc dostarczając fitokannabinoidy – pochodzenia roślinnego.

THC jest kannabinoidem, który aktywnie stymuluje oba receptory. Receptory CB1 są silnie skoncentrowane głównie w układzie pokarmowym i mózg a aktywowane odpowiadają za uczucie stanu odurzenia. Niemniej jednak THC działa protekcyjnie przy chorobach neurodegradacyjnych i jest skutecznie stosowany w terapiach leczenia Parkinsona, Alzheimera oraz innych zaburzeń neurologicznych mózgu.

Receptory CB2 są odpowiedzialne za system odpornościowy, odbieranie i wysyłanie sygnałów bólowych i powstawanie stanów zapalnych. Są zlokalizowane w całym obwodowym układzie nerwowym.

Potencjał medyczny

Poza rekreacyjnym wykorzystaniem THC posiada niesamowite właściwości zdrowotne. Działanie apoptozowe THC zostało wielokrotnie udowodnione naukowo. Wykazuje wyjątkowo inteligentnie działanie – jest w stanie rozpoznać komórki zmienione nowotworowo i inkubować w nich proces naturalnej śmierci. Istnieje wiele przypadków, kiedy to terapia kannabinoidowa prowadzona jako główny sposób leczenia doprowadziła do całkowitego zaniku guza nowotworowego.

THC wykazuje wpływ na spastykę mięśni, dzięki czemu leki na bazie tego związku są zatwierdzone jako lek przy stwardnieniu rozsianym. Nie tylko rozluźnia mięśnie, ale również przynosi ulgę w bólu. Badania naukowe udowodniły remisję bólu o ponad 30% przy jednoczesnym rozkurczu mięśni i poprawie mobilności pacjentów.

Synergia

Pomimo tego, że THC wykazuje prozdrowotne działanie jako samodzielny związek to przyjmowany z całą rośliną wzmacnia swoje efekty terapeutyczne nie tylko swoje, ale i innych związków z konopi. Konopie to rośliny o niezwykłym składzie, którego poszczególne związki są wciąż odkrywane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.